ПРОГРАМА "ЕКОУЧИЛИЩА"

ПРОГРАМА "ЕКОУЧИЛИЩА"

ПРОГРАМА "ЕКОУЧИЛИЩА"

07.10.2023 г.
 
                                     2024-2025 г.                                           
🌳🍀 СУ "Антим I" e носител на званието „Екоучилище“. Екоучилище е утвърден стандарт и поради факта, че сме преминали всички стъпки от Методологията сме постигнали този статут. Получили сме също така престижната световна награда Зелен флаг за изключителни постижения в образованието за устойчиво развитие и устойчивото управление на учебното заведение.
Тези отличия задължават ежедневно – стандартът Екоучилище не е еднократен акт, а процес, който ежегодно трябва да се поддържа и защитава.
През втората година темата, по която училището ще работи, е „Вода“.
В изпълнение на тази задача клуб "Екология" с ръководители Нина Мангарудова и Дафинка Юрчиева изпълни първата си стъпка - създаде своя Екокомитет. Участниците в клуба изготвиха красиво лого.
🌳🍀Пожелаваме на екокомитета успешно осъществяване на стъпките за утвърждаване на училището като Екоучилище!🌳🍀
 
⭐     ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐     ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐
 
🌷🌞🪻Празникът на мама е от онези празници, които вълнуват и малки и големи... По този повод на 5.03.2025 г. се проведе съвместна дейност между учениците от клуб "Екология" от СУ "Антим I" и дечицата от група "Калинки" от ДГ "Радост".
🌷🌞🪻Двете институции са със статут на Екоучилище и продължават да защитават получения Зелен флаг.
🌷🌞🪻Учениците от клуб "Екология" бяха подготвили естествени изсушени и хербаризирани цветя, както и материали за декорация и апликация на картичката.
Те помогнаха на дечицата да подготвят с много старание и любов подаръка за мама. Малките бяха много ентусиазирани, надписваха, апликираха и рисуваха върху най-скъпата изненада.
🌷🌞🪻Поздравления за децата и техните по-големи какички!
🌷🌞🪻Поздравления за координаторите по проекта - Северина Ангелова и Стела Сашева от ДГ "Радост" и Дафинка Юрчиева и Нина Мангарудова от СУ "Антим I"!
🌷🌞🪻С пожелание за нови съвместни дейности!
 ⭐     ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐     ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐           
По случай 22 април - Деня на Земята, ученици от Х клас и клуб "Екология" изработиха постери и оформиха кът, посветен на застрашеното биоразнообразие и опазването на водите, почвата и въздуха.
Поздравления за учениците и техните вдъхновители - Веселина Брънгова и Нина Мангарудова, преподаватели по биология и Дафинка Юрчиева, преподавател по химия! 
⭐     ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐     ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐    ⭐
Участието на ученици от клуб "Екология" на СУ "Антим I", гр. Златоград в Глобалните дни за действие започва с представяне на първата дейност: "Разкрийте скритите герои под краката си!"
Учениците използваха почивните дни и провериха няколко обработваеми площи в търсене на "герои".
Резултатът от проучването им се обобщава в снимки и видеа.
Изводите:
1. Част от почвите са богати на дъждовни червеи, а ползите от тях са:
👉подобряват почвената структура;
👉смесват и разрохкват почвата;
👉прибавят и формират хумус;
👉увеличават достъпността на хранителните вещества до растенията.
2. В друга обработваема площ се установиха заселени други червеи, които не само, че не помагат. Те са вредители и унищожават селскостопанските култури, което в видно на една от снимките.
Почвеното ни "сафари" затвърди, че червеите могат да бъдат незаменими помощници за почвената биота.
                          2023-2024 г.
 
 
СУ "АНТИМ I" се присъедини към Програма „Екоучилища“ по съвместен проект на Девин ЕАД и Българско движение „Син Флаг“, подкрепен от МОН и МОСВ и влезе в зеления кръг. Събитието се проведе на 06.10.2023 г. в гр. Пловдив.
Програмата „Екоучилища“ е световна инициатива за екологично образование, която насърчава участието на учители и ученици в практически дейности, които водят до намаляване на вредното въздействие над околната среда и консумацията на вода и енергия.
Програма “Екоучилища” се стреми да стимулира съзнанието и отговорността на децата за околната среда чрез занимания в клас и извънкласна работа.
Международната награда “Зелен флаг” се връчва на училищата, които докажат изпълнениeто на специфични еко-правила по Методология от седем стъпки и ефикасно управление на училищните ресурси: вода, енергия и отпадъци. Програмата е успешен инструмент, който успешно превръща всяко училище в отговорен за околната среда организъм.
Програма „Екоучилища“ ангажира днешните младежи в защита на утрешната планета. Тя е най-голямата глобална програма за устойчиви училища – започва в класната стая и се разширява към общността, като ангажира следващите поколения в обучение, базирано на действие.
Най-голямото постижение на програмата е безспорно фактът, че тя създава поколение след поколение от устойчиво мислещи, екологично съзнателни хора. Те пренасят със себе си през своя живот поведенческите модели, които възприемат под егидата на Екоучилищата, като на свой ред ще учат следващото поколение на навици и умения, за да бъдат в състояние да направят най-добрия избор за своето бъдеще и това на планетата.
Програмата не се концентрира само върху опазване на природата и съхранение на биоразнообразието, но и чрез стимулиране на стремежа към обучение и активно участие и чрез повишаване съзнанието на хората – води до положителна промяна в тяхното поведение.
СУ "Антим I", като участник в програмата „Екоучилища“, ще има възможност да бъде част от едно голямо семейство с неограничени възможности за контакти, сътрудничества, обмен на идеи, информация, знания и опит с над 20 милиона ученици от 59 000 училища в цял свят.
Програмата „Екоучилища“ има подкрепата на Министерството на образованието и науката и Министерството на околната среда и водите.
Освен това ЮНЕСКО планира мащабна инициатива Greening Education Partnership за въвеждане на екологично образование във всички училища по света, като ще изиска от всяко национално правителство поне 50% от учебните заведения да бъдат сертифицирани, и Програма „Екоучилища“ е основен и предпочитан партньор за налагане на това Зелено образование.
Вярвяме, че СУ "Антим I" като „Екоучилище“ ще направи крачка към постигане на целта ни да се подготви бъдещото поколение на Златоград като активни граждани, които поемат обществената отговорност за опазване на околната среда.
Координатор по програмата за СУ "Антим I" ще бъде Росица Въргова-заместник-директор на училището.
Успех при реализирането на седемте стъпки към целта "Зелен флаг"!
 
⭐   ⭐   ⭐   ⭐   ⭐   ⭐   ⭐   ⭐   ⭐   ⭐   ⭐   ⭐   ⭐
 
СТЪПКА 1: СФОРМИРАНЕ НА ЕКОКОМИТЕТ
 
Сформираният екокомитет в СУ "Антим I" е движещата сила по пътя към Зеления кръг и първата стъпка към сертифицирането на институцията като Екоучилище. Той се състои от 40 члена и ще управлява работата по екологичните инициативи и ще реализира следните цели:
- ще се управлява от учениците;
- ще гарантира, че цялото училище знае за инициативите и получава редовно информация за новостите
- ще следи за разработване, прилагане и мониторинг на политиката на училището за околната среда, която да отговаря на екологосъобразните мотиви на
училищната общност;
- ще играе водеща роля при извършване на първоначални и последващи екологични
проучвания на околната среда (Стъпка 2)
- ще гарантира, че всички членове на училищната общност (особено учениците) са представлявани в процеса на вземане на решения
- ще осигурява връзка между ученици, учители, висш ръководен състав и цялата училищна общност и, в идеалния случай, местната общност, за интегриране на програмата в рамките на Плана за развитие на училището за постигане на Глобалните цели за развитие.
 
В състава на екокомитета участват 19 ученици, педагогически специалисти, медицинско лице, домакин, технически сътрудник, главен счетоводител, чистач-хигиенист, представители на родителите, Обществения съвет, еколог и експерти от Община Златоград.
 
През месец ноември работата на екокомитета започва с оценка на състоянието на околната среда на училището. Тя е от решаващо значение за разбирането на реалното състояние на околната среда в училище и осигурява основата на плана за действие. 
 
Пожелаваме успех в реализирането на Стъпка 2 към целта!
 
                                     
 
СТЪПКА 2: ЕКОЛОГИЧЕН ПРЕГЛЕД
 
Екокомитетът направи оценка на състоянието на околната среда на училището. Тя е от решаващо значение за разбирането на реалното състояние на околната
среда и осигурява основата на плана за действие. Всеки член на екомитета направи своята индивидуална оценка. Описано беше количеството хартия и пластмаса, което училището генерира за една седмица. Описана е количеството хартия, което се консумира административният отдел. Електрическа енергия и водата, които се потребява за месиците X'23 г.-V'24 г. ще бъде сравнени със същият период на изтеклата 2022-2023 г., за да се отчете ефектът от дейностите, които предстои да бъдат включени в Плана за действие. 
На свое заседание участниците в екокомитетът получиха отличителни баджове, които ще носят в училище, за да напомнят за своето присъствие и за целите, които училището си поставя.
На информационното табло ще разпространяваме и обменяме информация за екодейностите.
 
 
СТЪПКА 3: ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ
 
Планът за действие е изготвен на база на екологичния преглед. Дейностите са предложени от членовете на екокомитета, които представят идеите си в индивидуален формуляр "Моят план за действие". Целите, заложени в плана акцентират както върху изграждане на екологични навици за разделно събиране на отпадъците и пестене на енергия, така и върху изграждане на екип и осмисляне на свободното време.
 
⭐  ⭐   ⭐   ⭐   ⭐   ⭐   ⭐   ⭐   ⭐   ⭐   ⭐   ⭐   ⭐  
 
ДА БЪДЕМ ЗЕЛЕНИ
 
Една от основните дейности на клуб "English Lovers" с ръководител г-жа Людмила Ефимова е "Да бъдем зелени“ (Bee Green).
Във връзка с това, на 05.01.2024г. в училище се проведе среща-дискусия с Дарина Башева-външен лектор, специалист по "Зелена икономика и устойчиво развитие на бизнеса". Темата на срещата беше "Въглероден отпечатък". Комуникацията на английски език с учениците, добрите примери и ерудирания разказ на Дарина Башева завладях аудиторията.
Хранене, пътуване, отопление на дома... Какъв е въглеродният отпечатък на тези дейности и как можем да живеем по по-благоприятен за климата начин? Този въпрос търси своят отговор в продължение на няколко години от началото на Индустриалната Революция и засяга, не само настоящото поколение, но и бъдещите. Темата за въглеродните емисии и личният отпечатък е все по-актуална и запознаването на учениците с нея е основополагащ фактор.
Изключително интересно и с много професионализъм лектора представи на учениците различни начини, по които те могат да намалят въглеродния отпечатък и негативното си влияние върху глобалното затопляне. Участниците имаха възможност да споделят идеи за прилагане на зелени практики в училище и екологични алтернативи за замяна на дейности, които изпускат най-голямо количество парникови газове в атмосферата. В края на инициативата антимовци описваха въздействието на човешката дейност върху Земята, определяха личния си въглероден отпечатък и разбраха как техните дейности могат да му повлияят. Предложиха начини, по които те и техните семейства биха могли да го намалят и да помогнат за опазването на околната среда.
Срещата е част от дейностите на Програма "Екоучилища", по която СУ "Антим I" работи.
Поздравления за инициативността на учениците от клуба и за г-жа Ефимова!
С благодарност към Дарина Башева за интересната и изключително мотивираща среща!
 
                     
 
ДА МИСЛИМ ЕКОЛОГИЧНО ЗА БЪДЕЩЕТО
 
Мартина Делиева и Даниела Сечкова от X клас взеха участие в VIII-та Национална конференция „Да мислим екологично за бъдещето“ за ученици и студенти, която се проведе от 20-ти до 22-ри март 2024 г. в гр. Бургас.
Събитието се организира от Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ - Бургас и катедра „Екология и опазване на околната среда“.
В конференцията взеха участие близо 150 ученици и студенти от Бургас и страната, подкрепени от почти 50 учители и преподаватели.
Участието на ученици от СУ "Антим I" в тази Национална конференция е по повод включването на училището в Програма "Екоучилища", чиято крайна цел е получаването на Международен зелен флаг.
????????Нашите момичета се класираха на престижното ТРЕТО място като умело презентираха темата и впечатлиха журито с отговорите на зададените към тях въпроси.????????
Поздравления за Мартина и Даниела и за техния ментор-Дафинка Юрчиева, преподавател по химия и опазване на околната среда в СУ "Антим I". ????
 
                   
 
НЕ РАЗОЧАРОВАЙТЕ ЗЕМЯТА
 
Успех за Валентина Пунева и Христина Кундева от VII клас на Националната олимпиада по информационни технологии! Техният проект на тема "Не разочаровайте Земята!" беше оценен на ОБЛАСТНИЯ кръг с максимален брой точки - 100, и се класираха за НАЦИОНАЛНИЯ КРЪГ.
Проектът бе представен пред учениците от V клас. С интерактивни примери, забавни задачи и иновативни идеи, те показаха как всяко действие може да има голямо значение за бъдещето на нашата планета. Валентина и Христина успяха не само да представят важността за опазването на околната среда, но и да привлекат вниманието на по-малките ученици към екологичните предизвикателства.
Проектът е част от пътят на училището към международното призвание "ЗЕЛЕН ФЛАГ" от програма "Екоучилища".
Пожелаваме на Хриси и Валя успех на НАЦИОНАЛНИЯ КРЪГ на олимпиадата в гр.Бургас!
Поздравления за професионализма на ръководителя на проекта-Елза Личева, преподавател по информационни технологии!
 
                   
 
КАКВО Е КРЪГОВА ИКОНОМИКА: ЦЕННОСТ ИЛИ ИНТЕРЕС?
 
????Във връзка с инициативите на СУ „Антим I“ по програма „Екоучилища“ и пътят на училището към най-мечтаната цел- "Зеления флаг" учениците от Х"в" клас, изучаващи професия „Икономист-информатик“ разработиха проекти на тема „Какво е кръговата икономика: ценност или интерес?“.
Кръговата икономика е новият тренд, който обединява икономическия растеж и опазването на околната среда.
????Учениците изследваха трите основни принципа, върху които се основава кръговата икономика :
1) Запазване на материалите в употреба;
2) Премахване на отпадъците и замърсяването;
3) Регенериране и възобновяване на природните системи.
????Изхождайки от тях те потърсиха мястото на кръговата икономика в обществения процес. Защото тя е потребност, интерес, ценност и цел.
????Отговорностите, които трябва да поемат младите хора за въздействието от техните решения и дейности върху обществото и околната среда ще допринася за устойчивото развитие, здраве и благополучие на обществото.
????Поздравления за учениците и за техния ментор-Здравка Ефремова, преподавател по професионално обучение!????
 
                   
 
В КОШЕР ИМА МЕД, ЗАЩОТО ИМА РЕД!
 
Природата е нещо величествено. Тя ни учи и ни помага да разберем действителното значение на думата „красота”, защото точно тя е най-силният ѝ еквивалент!
Пчелите с тяхното уникално усещане за симетрия са неизменна част от нея. Пчелите – тези брилянтни архитекти!
На 18.04.2024 г. с учениците от VII”б” клас се проведе интегриран урок на тема „В кошера има мед, защото има ред“. Урокът е продължение на иновацията „Звуци и картини от природата“, реализирана по НП „Иновации в действие“. В урока бяха включени знания от предметите биология, химия, технологии и предприемачество, изобразително изкуство и музика.
Целта на урока бе запознаване с мястото и ролята на пчелите в природата и формиране на отношение към екологичните проблеми в съвременния свят, чрез работа по групи.
Представена беше интересна информация за медоносните растения, за пчелите, за реда и йерархията в кошера, за технологията на преработка на меда, както и любопитни факти по темата. Седмокласниците сглобяваха пъзели, моделирайки пчела и демонстрираха знания за устройството на тялото й.
Екипът по „Контрол и анализ на храните“ даде ценна информация за това как можем да различим качествения от некачествения мед. Демонстрираха метод, който може да се приложи в домашни условия: В стъклен съд поставиха лъжичка мед, покриха с един слой вода и разклатиха съда хоризонтално. По повърхността на съда се образува конструкция на пчелна пита, с което доказаха, че предоставеният пред всеки екип мед е истински.
Освен това отговориха и на въпроса „Може ли от пчелен мед да се получи сребърно огледало?“, извършвайки съответния експеримент. Опитът доказа, че е възможно медът да бъде използван за производство на огледала, сребърни накити и др.
Чрез своите наблюдения и опити учениците сами достигнаха до извода, че природата е най-великият художник и учител! Тя е нашият дом, нашият извор на здраве и благоденствие.
Днес все повече човечеството безразсъдно я унищожава. Пчелите загиват, а заедно с тях и шансовете за оцеляване и бъдеще на планетата ни.
Затова усилията на всички хора по света трябва да бъдат насочени към опазването на природата!
Часът завърши с песен, посветена на природата, а екип „Предприемачи“ почерпи присъстващите с приготвени от тях медени бисквити.
Поздравления за иновативните учители-Катя Динчева, Веселина Брънгова, Людмила Ефимова и Бисера Станкова!
Поздравления за инициативността на учениците!
 
 
ДА ОПАЗИМ ПЧЕЛИТЕ! ДА ЗАПАЗИМ ЗЕМЯТА!
 
С призив: "Да опазим пчелите! Да запазим Земята!", учениците от X"б" клас представиха техни проучвания за пчелите, кошера, реда и меда, в продължение на интердисциплинарния урок "В кошера има мед, защото има ред". Разделени на екипи и под ръководството на учители-ментори те обобщиха и затвърдиха знания по история, биология, математика и химия.
Един нестандартен начин да отбележим Деня на Земята - 22.04.
Поздравления за учениците и техните преподаватели-Теменужка Топчиева, Нина Мангарудова, Невена Калфова и Дафинка Юрчиева!
 
 
СТЪПКА 7: ЕКОКОД
 
Ученици от СУ "Антим I" изготвиха своя екокод „Влез в зеления кръг. Бъдещето е в наши ръце“.
Екологична стратегия със стъпки, която да отразява правила на поведение за опазване на околната среда и устойчив начин на живот е посланието на екоактивистите!
Поздравления за Теодора Чаушева, Даниел Шехов, Михаела Кирилова, Росен Филипов, Теодора Дюдюкова, Мартин Михайлов и Стефания Башева за ентусиазма!
 
 
 
 
МОБИЛНА ЛАБОРАТОРИЯ
 
На 7.05.2024 г. ученици от клуб "Експериментална химия" имаха възможност да наблюдават как се вземат проби от повърхностни води от представител на регионална лаборатория към Изпълнителна агенция по околна среда, гр. Смолян по време на мониторинга им при пункт "Аламовска река".
Освен наблюдението учениците направиха и свои изследвания на водата с помощта на "Мобилна лаборатория за изследване на околната среда", която е закупена от училището по проект "ЕНЕРГО-ПРО ЗА ОБЩЕСТВОТО". Резултатите показаха липса на нитрати, нитрити, фосфати и амониеви йони, рН около 7, а резултата за обща твърдост - мека вода.
Удобство при провеждане на изследванията създадоха закупените по същия проект дъски за сядане, които момичетата използваха сред природата.
Проведените изследвания от учениците са в изпълнение на дейностите по програма "Екоучилища".
Изказваме благодарност към г-жа М. Кацарова, ръководител на регионална лаборатория към ИАОС, гр. Смолян и на Жулиета Вълканова за ангажираността и приятелското отношение!
Сърдечно благодарим на Кристина Красимирова, възпитаник на СУ "Антим I", работеща към ИАОС гр. Смолян, която направи възможна тази инициатива!
Поздравления за учениците от клуба и за вдъхновението на техния ръководител-Дафинка Юрчиева!
 
Община Златоград предостави на училището компостер за биологични отпадъци. Използването на компостера е чудесен метод за превръщане на битови и градински отпадъци в растителна тор. Такива компостери ще получат домакинствата на територията на общината. Децата вече познават предимствата на компостирането и са подготвени да бъдат добри помощници в семейството.
Учениците ще научат как природата рециклира отпадъците и как компостирането помага за намаляване количеството на изхвърлените отпадъчни продукти, докато се превърнат в полезен продукт. Учениците ще създадат своя собствена компост купчина, която ще използват за наторяване на училищните цветни алеи и биооранжериите, които поддържаме.
Дейностите по компостирането са част от програма "Екоучилища", по която училището работи.
Благодарим на Яна Хаджиева и Любомир Ангелов от Община Златоград за компетентната информация и ценните препоръки!
 
 
Община Златоград предостави на училището компостер за биологични отпадъци. Използването на компостера е чудесен метод за превръщане на битови и градински отпадъци в растителна тор. Такива компостери ще получат домакинствата на територията на общината. Децата вече познават предимствата на компостирането и са подготвени да бъдат добри помощници в семейството.
Учениците ще научат как природата рециклира отпадъците и как компостирането помага за намаляване количеството на изхвърлените отпадъчни продукти, докато се превърнат в полезен продукт. Учениците ще създадат своя собствена компост купчина, която ще използват за наторяване на училищните цветни алеи и биооранжериите, които поддържаме.
Дейностите по компостирането са част от програма "Екоучилища", по която училището работи.
Благодарим на Яна Хаджиева и Любомир Ангелов от Община Златоград за компетентната информация и ценните препоръки!
 
????????5 ЮНИ – СВЕТОВЕН ДЕН НА ОКОЛНАТА СРЕДА ????????
Днес, учениците от СУ „Антим I“ отбелязаха Световният ден на околната среда . Този ден е шанс да се насочим към решения на екологичните проблеми на Земята. Денят помага да се насърчат правителствата, бизнеса, гражданското общество и отделни лица, да предприемат действия и да се справят с тези предизвикателства.
Ангажирането на младежи и инвестирането в управлявани от млади хора екодейности е от решаващо значение за усилията за възстановяване на Земята.
Затова чрез табла, постери, мултимедийни презентации и екоигри в часовете по природни науки, учениците се запознаха с проблемите на живата и неживата природа, с възможността всеки от нас да даде своя принос и да се включи в идеята за един по-чист и зелен свят.
Ние можем да бъдем поколението, което най-накрая ще сключи мир със Земята.
Ние можем да бъдем #GenerationRestoration“.
Дейността е част от Програма "Екоучилища".
Инициатори на инициативата бяха преподавателите Нина Мангарудова, Веселина Брънгова, Дафинка Юрчиева и Здравка Ефремова.
Поздравления за всички ученици, включили се в проектните дейности!
 
 
СУ "АНТИМ I", ЗЛАТОГРАД РАЗВЯ МЕЖДУНАРОДНИЯ ЗЕЛЕН ФЛАГ ЗА ЕКОУЧИЛИЩЕ
 
Поздравления за инициативността на Екокомитета от ученици, родители, учители и общински служители, които подкрепиха реализирането на седемте основни стъпки от методологията на Екоучилищата!
Благодарим на организаторите на тази програма - Българско Движение „Син флаг“ и „Девин“ЕАД „Влез в Зеления кръг“ и лично на нейния координатор г-жа Петя Йорданова за подкрепата и вдъхновението!
Антимовци вече сме важна част от впечатляващото световно семейство на Екоучилищата, в което членуват 20 милиона ученици и 1,4 милиона учители от 59 000 учебни заведения в над 75 страни от цял свят и това е повод за гордост!
 
 
 
УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ,
Използвам възможността още веднъж да ви поздравя за забележителните успехи, които постигнахте в работата си по Програма "Екоучилища". Разчитаме да сте взели присърце принципите на Програмата и Екоучилище да бъде устойчив стандарт и символ на вашите усилия и стил на работа и с бъдещите ви ученици.
Подготвили сме сертификати за успешното ви участие в Програмата "Екоучилища", която не е еднократна кампания, а дългосрочна задължаваща методология, която и в бъдеще да дава насоки за вашите дейности. Така че общата ни мисия продължава.
За тези от вас, които участваха в конкурса за Екокод има също специални сертификати.
Сертификатите си, носещи името на учебното ви заведение, можете да откриете във вашите папки в общата база данни на Програма "Екоучилища", където публикувахте вашите доклади по различните стъпки. 
 
Желаем ви красиво лято и с нови сили в началото на учебната година да започнем отново вълнуващите си занимания по принципите на Екоучилища.
 
С уважение,
Станимир Георгиев
Председател на УС
Българско Движение "Син флаг"


Споделете

~ ~ ~ ~