Нестандартен учител

Нестандартен учител

Нестандартен учител

17.07.2023 г.
ЕЛЕОНОРА ВЕЛЕВА-преподавател по български език и литература в СУ "Антим I", класирана на ПЪРВО МЯСТО в конкурса "НЕСТАНДАРТЕН УЧИТЕЛ".
На 14 юли 2023 г. на тържествена церемония във Факултета по обществени науки, Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – гр. Бургас, се състоя официално награждаване на педагогически практики в националния конкурс „Нестандартен учител“. Той се проведе за втора поредна година по инициатива на Департамент за квалификация и професионално развитие на педагогическите специалисти към Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – град Бургас, с подкрепата и любезното съдействие на Община Бургас и РУО – Бургас. Участваха 183 педагогически практики от цялата страна.
Елеонора Велева е учител, доказал своите иновативни педагогически умения чрез редица изяви на ученици.
Проектът "Доброто" е иновативна практика, която има за цел да мотивира учениците да правят добро и да откриват доброто в поведението на другите около себе си.
Учениците трябва да направят видеофилм по разказа „Серафим“ и репортаж за доброто, като интервюират хора от различни възрастови групи. Предварителната подготовка включва разпределяне на класа по екипи и избор на проектната задача. Условието за създаването на видеофилма е да се направи максимално близо до сюжета на Йовковия разказ, като се промени един от героите /групата включва само момчета/. Задачата на групата момичета за репортажа е да подготвят предварително въпроси за своето интервю и да включат хора от различни възрасти, които да споделят в непринудена среда какво е за тях доброто. Необходимо е учениците от групите да познават електронни ресурси, за да изпълнят поставените задачи, чрез което се осъществява и междупредметна връзка.
Изпълнението на задачата дава възможност на учениците да проявят креативност, отговорност и умение да работят в екип. В същото време формира гражданска позиция относно моралните ценности и осигурява атрактивен и привлекателен начин за осъществяване на междупредметни връзки. Реализирането на задачите дава възможност да се изявят учениците с артистични наклонности и изгражда умението на други да открояват социална позиция по определен проблем, влизайки в ролята на журналисти. Дава се възможност на учениците да разграничат отделните дейности по проекта, както и да осъзнаят, че един и същи проблем може да бъде разгледан от различни гледни точки. В същото време осъзнават, че нравствените норми имат универсален характер, независимо от историческото време и социалната среда. Изграждат се и умения за работа с електронни ресурси, за да бъде осъществена задачата по проекта. Работата в екип води до устойчива социализация, разрешаване на казуси и изгражда трайни контакти. Всичко това мотивира учениците да участват в проектни задачи.
Много често учениците забравят, че моралните ценности са тези, които ги формират като личности. След прочетена литературна творба те се впечатляват от героите, техните действия и чувства и това ги провокира да се замислят за своите добродетели, които се изграждат в семейната среда, училището и обществото.
Поздравления за г-жа Велева!
Поздравления за учениците, подготвили и реализирали проекта и за всички участници в него!

Споделете

~ ~ ~ ~