МОДУЛ "КУЛТУРНИТЕ ИНСТИТУЦИИ КАТО ОБРАЗОВАТЕЛНА СРЕДА" 2022-2023 г.
16.10.2022
В тематичния цикъл на настоящия проект са включени музейни дейности, свързани с учебното съдържание по история и цивилизации, по география и икономика, по изкуства. Заедно с уредниците и екскурзоводите децата ще учат как се съхраняват движими културни ценности, природни забележителности, растителни и животински видове, характерни за родния край, как да се представят пред публика, как да разработят туристически маршрути.
⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐
18.11.2022 г. История и изкуство - интерактивност в обучението: Учениците от VII, VIII"б", X"а" и X"б" клас, стартираха дейностите по НП „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда", Модул „Културните институции като образователна среда“.
Проведоха часове по история и цивилизации и изобразително изкуство в Музея на просветното дело в Средните Родопи и в Етнографско-археологическия музей.
Животът на златоградчани през Възраждането „оживя“ чрез интересните експонати до които се докоснаха учениците. Няма по—подходящо място да се говори за духовна пробуда и раждането на новото училище през Възраждането от класната стая във взаимното училище в Музея на просветното дело.
В часовете по изобразително изкуство учениците изпълниха конкретни творчески задачи, вдъхновени от майсторите в занаятчийските работилници.
Поздравления за менторите по проекта-Теменужка Топчиева, Жанет Капитанова и Бисера Станкова!
Успех на останалите дейности по проекта!
⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐
09.12.2022 г. Експонати от Етнографския ареален комплекс оживяха в рисунки на осмокласници.
Национална програма „Осигуряване на съвременна образователна среда“, Модул „Културните институции като образователна среда“ дава прекрасна възможност за провеждане на нетрадиционни уроци. Придобиването на повече информация и допълнителното онагледяване на учебното съдържание по време на обучението повишават познавателните способности и позволяват обогатяване на представите и разширяване на знанията на учениците по изобразително изкуство. Учениците могат да се докоснат до реални исторически артефакти, да усетят автентичната атмосфера на времето, да проявят творческо въображение и креативност.
Подходяща база за успешното прилагане на подобен подход е използването на възможностите на Етнографския ареален комплекс в гр. Златоград, където освен различните музейни експозиции има и действащи занаятчийски работилници, позволяващи провеждане на определени уроци по учебни предмети от училищната подготовка. Ученици от СУ "Антим I" посетиха Археолого-етнографския музей, Музея на просветното дело в Средните Родопи, както и действащите занаятчийски работилници.
Прекрасни рисунки на експонати от комплекса сътвориха учениците от VIII клас.
Поздравления за тях и преподавателя им по изобразително изкуство Бисера Станкова.
⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐
15.12.2022 г. Статутът на художника
Монограм с буквите на името си сътвориха учениците от X клас в една от плануваните дейности по Национална програма „Осигуряване на съвременна образователна среда“, Модул „Културните институции като образователна среда“. По време на представянето на проектите си те добавиха и описание на собствената си личност, което в голяма степен това беше отразено в творбите им. Поздравления за таланта на учениците и креативността на техния ментор-Бисера Станкова.
⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐
16.12.2022 г. "Българско съвременно изкуство" е тема от учебната програма, заложена в Модул "Културните институции като образователна среда" към Национална програма "Осигуряване на съвременна образователна среда"
Седмокласници нарисуваха графична абстрактна композиция с молив. Индивидуалните виждания на учениците и творческите им заложби се съчетаха в интересни и различни проекти.
Поздравления за техния ментор-г-жа Бисера Станкова!





⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐
Приключи работата по НП „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“, модул „Културните институции като образователна среда“.
Ученици от VII-X клас посетиха Регионалния исторически музей и Градската художествена галерия в гр. Пловдив. Докоснаха се до автентичната атмосфера на Областното народно събрание в Източна Румелия и експонати от Съединението и Сръбско-българската война. Музейният урок „На среща с главния управител“ завърши с игра „Изследователи в музея“ и награди за всички ученици.
Посещението в Градската художествена галерия предизвика силен интерес към изложените картини и скулптури от български художници от Златьо Бояджиев, Владимир Димитров – Майстора до съвременни творци.
Музейните уроци създават незабравими впечатления и са импулс за бъдещата проектна работа.
Поздравления за екипа от преподаватели, работили по програмата-Теменужка Топчиева, Жанет Капитанова и Бисера Станкова!