ИНОВАТИВНО УЧИЛИЩЕ

ИНОВАТИВНО УЧИЛИЩЕ

ИНОВАТИВНО УЧИЛИЩЕ

07.09.2022

Иновативните училища са модел за изграждане на нова образователна парадигма, чрез която учениците ще подобрят образователните си резултати и ще повишат критичното мислене и творчество чрез иновативни образователни процеси, методи на преподаване, училищно лидерство и учебни стратегии.

Въвеждането на иновативните часове „Изучаване на природата чрез музика и изобразително изкуство“ („Звуци и картини от природата“) очакваме да допринесе за засилване на интереса на учениците от прогимназиален етап към природните науки. С помощта на „Учене чрез правене“ очакваме трайно усвояване на знанията за Космоса, смяната на сезоните, разпространението на светлината, чистите вещества и смесите, условия и признаци за протичане на химични реакции, основни жизнени процеси при растителните и животински организми. Очакваме намаляване на безпричинните отсъствия и по-лесен преход към трите не леки за учениците от гимназиален етап дисциплини.

Предлагаме четири изнесени иновативни урока, които да включват посещение на парка и извършване на наблюдение на природата. Четирите урока – наблюдения да са на едно и също място. Направа на снимки и записки за моментното състояние на природните обекти. Слушане на звуците на природата – характеризиране на естеството и произхода им. Те да бъдат последвани от часове в класната стая, на фона на подходяща музика учениците да пресъздадат на лист своето виждане и усещане за сезона. След последния изнесен урок и час за пресъздаване, предвиждаме изложба от където да проличи промяната в изследвания природен обект и творческото виждане на учениците.

Изучаването на останалите физични явления, химични процеси и биологични системи ще бъде поднесено под формата за игри – според материала, последвани от пресъздаване на наученото върху блокчето. Очакваме, че с изследователска игра и визуализиране на направеното ще се засили и без друго явния интерес на учениците към този предмет. Предвид и традициите на СУ „Антим I“ в профилираната подготовка на учениците в Природни науки, така бихме засилили и затвърдили позициите си.

 Предвиждаме и гъвкавост на учебния процес, според интересите на учениците. Предвиждаме, след проучено мнение сред учениците и родителите им поканване на гост – лектори, които да засилят вниманието към актуални теми. На резултатите от образователния процес ще бъде дадена гласност и публичност сред останалите ученици в училище и пред родителите. Предвижда се обмяна на опит с колеги от други училища.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Природата е нещо величествено. Тя ни учи и ни помага да разберем действителното значение на думата „красота”, защото точно тя е най-силният ѝ еквивалент!

Пчелите с тяхното уникално усещане за симетрия са неизменна част от нея. Пчелите – тези брилянтни архитекти!
На 18.04.2024 г. с учениците от VII”б” клас се проведе интегриран урок на тема „В кошера има мед, защото има ред“. Урокът е продължение на иновацията „Звуци и картини от природата“, реализирана по НП „Иновации в действие“. В урока бяха включени знания от предметите биология, химия, технологии и предприемачество, изобразително изкуство и музика.
Целта на урока бе запознаване с мястото и ролята на пчелите в природата и формиране на отношение към екологичните проблеми в съвременния свят, чрез работа по групи.
Представена беше интересна информация за медоносните растения, за пчелите, за реда и йерархията в кошера, за технологията на преработка на меда, както и любопитни факти по темата. Седмокласниците сглобяваха пъзели, моделирайки пчела и демонстрираха знания за устройството на тялото й.
Екипът по „Контрол и анализ на храните“ даде ценна информация за това как можем да различим качествения от некачествения мед. Демонстрираха метод, който може да се приложи в домашни условия: В стъклен съд поставиха лъжичка мед, покриха с един слой вода и разклатиха съда хоризонтално. По повърхността на съда се образува конструкция на пчелна пита, с което доказаха, че предоставеният пред всеки екип мед е истински.
Освен това отговориха и на въпроса „Може ли от пчелен мед да се получи сребърно огледало?“, извършвайки съответния експеримент. Опитът доказа, че е възможно медът да бъде използван за производство на огледала, сребърни накити и др.
Чрез своите наблюдения и опити учениците сами достигнаха до извода, че природата е най-великият художник и учител! Тя е нашият дом, нашият извор на здраве и благоденствие.
Днес все повече човечеството безразсъдно я унищожава. Пчелите загиват, а заедно с тях и шансовете за оцеляване и бъдеще на планетата ни.
Затова усилията на всички хора по света трябва да бъдат насочени към опазването на природата!
Часът завърши с песен, посветена на природата, а екип „Предприемачи“ почерпи присъстващите с приготвени от тях медени бисквити.
Поздравления за иновативните учители-Катя Динчева, Веселина Брънгова, Людмила Ефимова и Бисера Станкова!
Поздравления за инициативността на учениците!


Споделете

~ ~ ~ ~