STEAM урок на тема "Светлина"

STEAM урок на тема "Светлина"

STEAM урок на тема "Светлина"

21.02.2023 г.
STEAM урок на тема "Светлина" се проведе днес в VII клас. Интегрираният урок между осем учебни дисциплини, обединени от знанието за светлината е иновативен подход за преподаване и обучение.
Урокът започна с представяне на методиката на STEAM обучението и участието на учениците в експерименти, насърчаването им да споделят идеите си, активното участие и обучение чрез практическо приложение и преживяване на наученото.
Чрез знанията, които имат по английски език учениците разчитат абревиатурата STEAM-Science, Technology, Engineering, Art, Math. Мотивирана е необходимостта от всеки един елемент и обединяването им в единен урок и интегрирана учебна програма.
Физичният смисъл на светлината е представен чрез най-удивителните природни светлинни явления-дъга, полярни сияния, стълбове от светлина и корона. Учениците участват в експеримент, като разлагат сноп светлина от фенерчетата на телефоните си през чаша с вода и получават цветовете на дъгата. Обясняват наблюдавания ефект чрез изучаваните физични явления.
В биологията светлината е представена като средство за възприемане на света около нас чрез цветното зрение, значението ѝ за физическото и психично здраве на човека, биолуминесценцията при живите организми и ролята на светлината за процеса фотосинтеза. Във времето за научна забава учениците наблюдават листо от мушкато, поставено във вода и отделянето на мехурчета кислород под въздействието на светлината. Свързват процеса фотосинтеза с дишането.
Химичният експеримент на горене на магнезиева лента представи светлината като признак за протичане на химична реакция. С други примери учениците представят светлината като условие за протичане на химична реакция.
Светлината в историята е представена чрез древни обекти, в които светлината е използвана за подчертаване на съществените архитектурни решения, свързването им с определени величини, характеризиращи светлината като скоростта ѝ, с представянето на светлинното шоу 'Звук и светлина" във Велико Търново, както и с участието на светлината в народни празници и обичаи.
Със средствата на информационните технологии учениците участват в научна викторина чрез образователната платформа Kahoot. Те са включени в индивидуална надпревара на въпроси, които им дават възможност за доказване и успех.
Светлосенките в изобразителното изкуство, сценичното осветление в киното и театъра, танцът на сенките, песента "Нека бъде светлина", изпята от ученици и гости, доказват мястото на светлината в изкуствата.
Чрез математически изчисления учениците пресмятат, че времето, за което светлината достига от Слънцето до Земята е около 8 минути.
В края на часа учениците споделят удовлетворението, като записват мислите си на цветни листчета и ги поставят на табло "Защо STEAM?". Написаното от тях доказва, че това е един различен и забавен час, който носи удовлетворение, възможност за изява и нов образователен подход.
С благодарност към учениците от VII "Б" клас-заредени и мотивирани за нови предизвикателства, родителите-наши гости и екипа от преподаватели, реализирал урока.

Споделете

~ ~ ~ ~