ПРОГРАМА "ЕРАЗЪМ+"
ДИГИТАЛНИТЕ ПРОФЕСИИ - НОВАТА ВЪЗМОЖНОСТ ЗА ЗАПАЗВАНЕ И ЗАВРЪЩАНЕ НА МЛАДИТЕ ХОРА В МАЛКИТЕ НАСЕЛЕНИ МЕСТА
ПРОЕКТ "ВЪРХОВЕНСТВОТО НА ПРАВОТО ПРЕЗ ПОГЛЕДА НА ЛИТЕРАТУРАТА И ФИЛОСОФИЯТА"
На 29.11.2024 г. група ученици от XI "а" клас на СУ "Антим I" присъстваха на симулиран процес по романа „Железният светилник“ в Съдебна палата в гр. София. Събитието беше проведено от ученици от Частна профилирана гимназия „Образователни технологии“, гр. София. То е част от дейностите по проект „Литературата и философията през погледа на правото“, в който антимовци участват. Ръководители по проекта са г-жа Елеонора Велева - учител по български език и литература и г-жа Дарина Джандева - учител по философия. Проектът се изпълнява от Съюза на съдиите в България и е насочен към гражданското образование. Целта на проекта е съдии да подпомогнат гражданското образование на учениците в гимназиален етап в партньорство с учители по философия и литература, дискутирайки произведения от учебния материал от задължителната образователна програма и възпитавайки по този начин правосъзнанието на подрастващите. Допълнителна цел на проекта е да се споделят опит и добри практики сред учители, ученици и съдии. Г-н Асен Черешаров - съдия в Районен съд гр. Златоград, ще подпомага групата антимовци за интерпретация на литературните факти като житейски и подвеждането им под съответната правна норма, както и за организация на симулирания процес. Той ще модерира и заключителните дискусии на процеса. Пожелаваме успех на учениците и ръководителите в подготовката и представянето на дейностите по проекта!
НП "БЪЛГАРИЯ - ОБРАЗОВАТЕЛНИ МАРШРУТИ"
Национална програма „България – образователни маршрути“ даде възможност четиридесет ученици от VI, VII и IX клас на СУ "Антим I" да се докоснат до уникалната природа и историческите забележителности на родината ни. Антимовци пътуваха на петдневна екскурзия из България, като посетиха Ловеч, Плевен и Велико Търново, преминавайки през различни райски места по маршрута. Програмата беше наситена с разглеждане на културно – исторически обекти: Музея на Левски, посещение на най-високия паметник на Левски и средновековната крепост, закрития мост на Кольо Фичето в гр. Ловеч, Панорамата в гр. Плевен, Деветашката пещера, Крушунските водопади, хълма Царевец, комплекса Арбанаси, църквата “Свети Николай“, часовниковата кула, релефната карта на България, мостът на Кольо Фичето в гр. Дряново, Дряновският манастир, пещерата „Бачо Киро“. Природните и исторически забележителности дадоха възможност децата да усетят духа на България – историческа памет и красива природа. Учениците ще носят завинаги със себе си преживяванията, видяното и докосването до историческото ни минало и неповторима природна красота! Поздравления за екипа, изготвил проектното предложение-г-жа Емилия Юрчиева, директор и Теменужка Топчиева, преподавател по история! Поздравления за ръководителите на групата-Теменужка Топчиева, Маргарита Димитрова, Невена Калфова и Сашо Кънев!
ПРОЕКТ „МОДЕРНИЗИРАНЕ НА ПРОФЕСИОНАЛНОТО ОБРАЗОВАНИЕ И ОБУЧЕНИЕ“
Основната цел на проекта е предлагане на модерно и качествено професионално образование и обучение, отговарящо на бързо променящите се нужди на пазара на труда. Специфичните цели са: - Модернизиране на ПОО спрямо динамиката на пазара на труда чрез съвместна работа между училищата, предлагащи ПОО, бизнеса и други институции; - Повишаване на уменията и компетентностите на учителите по професионална подготовка и на учениците в партньорство с бизнеса; - Повишаване привлекателността на професионалното образование и обучение. Изпълнението на проекта ще допринесе за постигането на специфичните цели на Приоритет 3 „Връзка на образованието с пазара на труда“ на Програма „Образование“ 2021 – 2027.
ЕНЕРГО ПРО ЗА ОБЩЕСТВОТО
СУ "Антим I" с одобрен проект от "ЕНЕРГО-ПРО за обществото"-инициатива в подкрепа на регионалните общности в България в област "Образование". Проектно задание предвижда да се изгради учебна еколаборатория на открито за измерване факторите на околната среда, проследяване и анализиране на стойностите им (определяне чистотата на водата в градската водоснабдителна мрежа и в изворите в града и околностите, проследяване състава на въздуха и сравняване на градски и горски въздух, изследване качеството на почвите) с помощта на съвременни уреди, тестери и станции. В тази връзка се предвижда закупуването на дъски за сядане (Ztool), които са универсална работна повърхност за писане или използване на дигитални устройства (лаптоп, таблет, телефон) на пода, на стол или на открито. Лекият дизайн ги прави лесно преносими и дава възможност, както за водене на записки, така и за поставяне на устройствата за обработване на данни. Успех в реализацията на идеите, антимовци! Поздравления за Дафинка Юрчиева-преподавател по природни науки и Росица Въргова-заместник-директор, изготвили проектното предложение!